KULTURA / Film

24.8.2015

Miroslav Donutil ordinuje v Beskydech

Seriál Doktor Martin představí Miroslava Donutila v roli špičkového chirurga, který opustil svoji praxi a stal se svérázným lékařem v malém podhorském městečku.

Doktor Martin přichází na televizní obrazovky úvodním filmem k seriálu, a to 4. září na ČT1 ve 20:00 hodin. Šestnáctidílný příběh svedl dohromady známá herecká jména i nové objevy. Vedle Miroslava Donutila to budou Jitka Čvančarová, Jana Štěpánková, Gabriela Marcinková, Norbert Lichý, Tomáš Měcháček, Robert Mikluš, Emília Vašáryová, Milan Kňažko, Václav Kopta, Lukáš Latinák a další. Režie je v rukou Petra Zahrádky.

Doktor Martin Elinger nastoupí jako praktický lékař v beskydském městečku Protějov. Donedávna pracoval na specializovaném pracovišti v Praze a má vynikající renomé odborníka zvyklého řešit složité případy. Jedna vlastnost mu ale chybí - schopnost komunikovat s lidmi. Jako chirurg trávící většinu času na operačním sále ji tolik nepotřeboval. V novém působišti je to ale jinak. Střet Martinovy povahy s podhorským způsobem života začne brzy vršit řadu nečekaných i úsměvných situací. Svérázní pacienti a přidrzlá zdravotní sestra Irena, kterou Elinger zdědí i s ordinací po zemřelém doktoru Šimkovi, se těžko smiřují s odtaživým a uštěpačným Pražákem. Postupně si ale získává respekt jako zodpovědného profesionála, který rázně řeší zdravotní problémy obyvatel Protějova. Přes řadu konfliktů a nedorozumění si k sobě navzájem přece jen najdou cestu.

Lékařská tematika je u televizních diváků velmi populární. Tentokrát ale nejde o složité zdravotní situace v převážně nemocničním prostředí, je to spíš o lidských vztazích a nových výzvách. Miroslav Donutil k tomu řekl: "Elinger ujde velkou cestu v poznání, v konfrontaci s prostředím a ve vztahu k několika pro něj významným lidem. Těch je tam pro něj poměrně dost, takže je na co čekat. Každý díl je uzavřenou příhodou několika postav. Každý, kdo se na seriál bude dívat, má výhodu, že může vidět třeba první nebo třináctý díl a vždy najde příběh, který má svůj bod A a bod Z."

Kreativní producentka Kateřina Ondřejková k tomu dodává: "Ano, seriál tvoří šestnáct epizod vždy s jedním lékařským případem. Zápletka je vyprávěna jako napínavý, někdy téměř detektivní případ. A právě v těchto okamžicích se strohý a napohled arogantní doktor nakonec ukáže jako člověk s dobrým srdcem a silným smyslem pro morálku. Mirek Donutil má za sebou desítky, ne-li stovky skvělých rolí, ale myslím si, že jeho doktor Elinger bude role, v níž si jej celý národ bude pamatovat."

Doktor Martin je volnou adaptací původního formátu Doc Martin britské ITV, který distribuuje společnost DGR. S velkým úspěchem se vysílá již od roku 2004. Byl adaptován ve Francii, Španělsku, Německu, Holandsku a Řecku, pokaždé v hlavní roli s některým, ze známých a respektovaných herců.

Seriál pro Českou televizi, Tvůrčí producentskou skupinu Kateřiny Ondřejkové, vyrábí společnost Bionaut. Vznikl v koprodukci se slovenskou RTVS a ve spolupráci s producentkou Zuzanou Mistríkovou ze společnosti PubRes. Natáčelo se v beskydských exteriérech, převážně ve Velkých Karlovicích a jejich okolí.

Autor / zdroj: Jolanda Pilařová

DALŠÍ ČLÁNKY

Olomoucký kraj rozdá lidem požární hlásiče. První je dostanou senioři

Projekt, jehož cílem je intenzivnější ochrana obyvatel regionu, připravuje v současné době Olomoucký kraj. Seniorům nad pětašedesát let, zrakově a těž

Sídliště Moravská čeká regenerace

Prvním krokem k modernizaci sídliště Moravská je vypracování projektové dokumentace. Rada města tuto veřejnou zakázku svěří, na základě doporučení hod

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM