KULTURA / Film

Popis: Srovnání původní a restaurované verze.
Srovnání původní a restaurované verze.
30.5.2016

Digitálně restaurovaný film Baron Prášil míří na velká plátna

Už 55 let uplynulo od doby, kdy se film Baron Prášil režiséra Karla Zemana poprvé promítal v českých kinech. Fantastický příběh o lásce nyní opět ožil díky projektu Čistíme svět fantazie, aby potěšil a inspiroval diváky po celém světě. Kmotrem digitálně restaurovaného snímku se stal legendární americký režisér Terry Gilliam, který již v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací vlastní verze slavného příběhu.

"Moc rád budu kmotrem nově uvedeného Barona Prášila, protože jsem vlastně i jeho kmotřencem. Baron Prášil mne stále oslovuje nejvíc, jelikož využívá dokreslovačky a staví je do mnohovrstvých záběrů," reagoval na prvotní nabídku Terry Gilliam.

"Ve skutečnosti měl na mě Zemanův Baron Prášil takový vliv, že když jsem točil Imaginarium Doktora Parnasse, mám tam scénu, kde jedna postava projde zrcadlem a ocitne se ve světě dvourozměrných věcí ve 3D prostoru. Vlastně jsem napsal celý film tak, aby byl založen na tomto procesu. A to celé je vliv Zemana. Jeho vliv na mě je nepřetržitý… To je vše, co mohu říci," vypráví uznale Gilliam.

"Jsem hrdý na to, jak Terryho dílo Karla Zemana ovlivnilo a jsem rád, že je kmotrem digitálně restaurované verze. Věřím, že film Baron Prášil znovu osloví nové generace a přinese jim radost tak, jako dětem a dospělým, které každý den vidíme v Muzeu Karla Zemana," dodává nadšeně Ondřej Beránek, producent a spoluzakladatel Muzea Karla Zemana.

Na digitálním restaurování filmu pracoval tým restaurátorů z UPP bezmála rok. Baron Prášil je barevný film, ale většinou byl natočen na černobílý negativní materiál, do kterého se barva doplňovala až dodatečně. "V otázce barevnosti a kontrastu jsme se drželi toho, jak vypadala referenční distribuční kopie filmu vyrobená ještě za Karla Zemana," upřesňuje postup barvení filmu Ivo Marák, hlavní restaurátor filmu.

"Mám radost, že film opět ožívá. Musím se přiznat, že Barona Prášila mám ještě raději než Vynález zkázy, který byl objevný ve stylu starých rytin a po všech stránkách dokonalý. Když ale teď opět vidím digitálně restaurovaného Barona Prášila, který je výjimečný v barvě, v hereckém obsazení, ve fantazii a vtipném dialogu, tak mám pocit, že se dívám na film, který je moderní, právě natočený," popisuje zážitek ze zhlédnutí digitálně restaurovaného filmu Ludmila Zemanová, filmařka, výtvarnice, ilustrátorka a dcera Karla Zemana.

Film byl digitálně restaurován díky projektu Čistíme svět fantazie partnerů Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize ve spolupráci s Universal Production Partners, a. s. (UPP) a za podpory Ministerstva kultury a Státního fondu kinematografie České republiky. Na začátky projektu vzpomíná Petr Šikoš, spoluzakladatel Nadace české bijáky: "Ne vždy se podaří z prvotního nápadu realizovat projekt takového rozměru jakým je digitální restaurování hned tří filmů Karla Zemana. Vše začalo krátkým mailem zástupců Muzea Karla Zemana s prosbou o finanční příspěvek. Shodou okolností právě v době, kdy Nadace jednala s Českou televizí o podpoře digitálního restaurování starých českých filmů pro děti a mládež. Zemanovy filmy milují snad všechny děti, bez ohledu na věk, a tak netrvalo dlouho a projekt Čistíme svět fantazie byl na světě. Nyní vidíme, že naše úsilí, čas i finanční prostředky byly vynaloženy na správnou věc. Díky skvělé práci odborníků z UPP se podařilo vrátit do kin, a tím i dalším generacím diváků, již dva ze tří výjimečných filmů Karla Zemana."

"Zemanovo dílo je výjimečné. Je výjimečné silou jeho fantazie, řemeslným zpracováním i příběhy, které vypráví. V podmínkách zcela odlišných od dokonale vybavených velkých zahraničních studií dokázal Karel Zeman vytvořit filmy, které dokážou dodnes, i v prostředí moderních technologických možností, oslovovat současné světové publikum. A to včetně dětí, které jsou tradičně nejpřísnějšími diváky. Těší mě, že Česká televize stojí u projektu, který snímky Karla Zemana vrací tam, kam patří - na festivaly, do kin a mezi filmové fanoušky," uvádí Petr Dvořák, generální ředitel ČT.

Ředitel studia UPP Vít Komrzý bere digitální restaurování filmů Karla Zemana jako poslání: "Jako kluk jsem miloval filmy Karla Zemana a prožíval všechna neuvěřitelná dobrodružství alespoň ve svých představách. Když mám teď možnost být tak blízko, je to pro mě a pro celé UPP veliká radost a čest. Jsme opravdu rádi, že naše studio restaurovalo už Vynález zkázy, teď i Barona Prášila a v plánu je i Cesta do pravěku."

I diváci mohou pomoci uchovávat dílo Karla Zemana přispěním prostřednictvím SMS v ceně 30 Kč ve tvaru DMS BIJAKY na číslo 87 777.

Autor / zdroj: Kateřina Kordíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

Post

Sportovně společenská událost s Mikulášskou nadílkou pomůže i dětským domovům a handicapovaným

Společnost TK PLUS pořádá ojedinělou sportovní a společenskou událost pro děti Sportovní hvězdy dětem s Mikulášskou nadílkou. Součástí akce bude chari

Post

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA