KULTURA / Hudba

Popis:
6.12.2016

Citovky a řachandy připomenou skladatele Jiřího Bulise

PROSTĚJOV

Legendárního hudebního skladatele Jiřího Bulise připomene Městské divadlo v Prostějově v sobotu 17. prosince v 19 hodin scénickým písňovým koncertem v nastudování studentů Ateliéru muzikálového herectví brněnské JAMU.

„Muzikálové představení Hodinku na Štědrý den uvádíme v předvánočním čase, abychom diváky na chvíli odlákali od shonu a umožnili jim příjemné a tak trochu nostalgické zastavení,“ uvedla ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková a poznamenala: „Bulisovy písně prostějovské publikum důvěrně zná. Koncem 70. let byl Jiří Bulis dvorním skladatelem HaDivadla, které tehdy působilo v Prostějově.“

Bulis psal scénickou hudbu také pro divadlo Husa na provázku k inscenacím kultovní éry Bolka Polívky, k filmům Věry Chytilové, Juraje Jakubiska, spolupracoval s divadly v zahraničí. V průběhu let zpívali jeho písně kromě herců HaDivadla také Hana Hegerová, Marta Kubišová, Iva Bittová, Jiří Pavlica, Slávek Janoušek či Jaromír Nohavica. Úchvatné jsou však i písně, které svérázně nazpíval sám autor, který dělil svou tvorbu na „citovky“ a „řachandy“.

Život a tvorbu Jiřího Bulise v květnu 1993 předčasně ukončila tragická autonehoda na dálnici mezi Prostějovem a Olomoucí. Bylo mu šestačtyřicet let.

„S Prostějovem spojují tohoto jedinečného skladatele doslova osudové nitky. Psal nádhernou hudbu pro HaDivadlo, oženil se tady, na zdejším hřbitově je jeho hrob,“ poznamenala ředitelka divadla.

"Byl to volný, nezařaditelný umělec, nezávislý na nikom a na ničem. Kromě své duše. Tu nám dal ve své hudbě celou," napsal o skladateli známý hudební publicista Jiří Černý.

Za nejnovějším nastudováním Bulisových písní stojí i prostějovský rodák  - pedagog Ateliéru muzikálového herectví brněnské JAMU Miroslav Ondra.

Autor / zdroj: Eva Zelená

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

Post

Sportovně společenská událost s Mikulášskou nadílkou pomůže i dětským domovům a handicapovaným

Společnost TK PLUS pořádá ojedinělou sportovní a společenskou událost pro děti Sportovní hvězdy dětem s Mikulášskou nadílkou. Součástí akce bude chari

Post

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA