KULTURA / Televize

4.9.2015

Nejdražší děti na světě a proslulý Čech s tragickým osudem. Dva nové dokumenty z Ostravy

OSTRAVA

Aktuální problematice asistované reprodukce se věnuje film Pavla Jandourka Dovolená ve dvou - dítě v ceně (15. 9. 2015). Pátrání reportéra Stanislava Motla po dramatickém osudu legendárního českého starosty Chicaga osloví pod názvem Výstřely v Miami (29. 9. 2015). Oba tyto dokumenty vznikly v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové a rozšiřují nabídku atraktivních pořadů pro úterní večery na ČT2.

Kreativní producentka Lenka Poláková to upřesňuje: "Až do poloviny prosince nachystala Česká televize v tomto programovém okně samé premiéry solitérních dokumentů. Ty, které vznikly v Ostravě, se svým zaměřením navzájem liší. V prvním se autoři soustředili na téma zápasu o naplnění rodičovského touhy po dětech, druhý film připomíná jeden silný a významný český osud v americké realitě."

Dovolená ve dvou - dítě v ceně, 15. 9. na ČT2 ve 21:00

Režisér Pavel Jandourek natočil na několika místech světa dokument o rozšířeném a diskutovaném fenoménu jménem reprodukční turistika. Cesty za asistovaným početím podnikají manželské páry napříč celým světem. Téma vnímáme očima lidí, pro které je tato metoda poslední možností, ale i očima lékařů, psychologů a dalších odborníků.

"Byli jsme s kamerou nablízku manželskému páru z Kazachstánu, který se za splněním svého snu vydal na kliniku asistované reprodukce k nám do Zlína. Doprovázeli jsme americký pár do Indie, kde se našla žena ochotná stát se pro ně náhradní matkou. Všechny tyto (i další podobné) osudy nás upozorňují na problém, který je navýsost intimní a zároveň stále víc aktuální," říká režisér Pavel Jandourek.

Při práci na filmu zajímal jeho autory nejen medicínský a emoční úhel pohledu, ale také etické, náboženské, právní a ekonomické souvislosti. Každá země, každá kultura i každý jeden z nás na fenomén umělé reprodukce nahlíží jinak. Dokument nabízí dostatek faktů i emocí, aby si každý divák udělal úsudek sám. Autorsky se na něm podíleli: dramaturgyně Jana Bohušová, vedoucí výroby David Urbášek, kameraman Petr Vejslík, scenárista a režisér Pavel Jandourek.

Výstřely v Miami, 29. 9. na ČT2 ve 21:00

Antonín Čermák byl typický selfmademan nebo taky důkaz toho, že americký sen se skutečně může naplnit, bohužel až do tragického konce. Vzešel z velmi skromných poměrů, jako dítě pracoval v dolech, později se postavil na vlastní nohy, vystudoval, s velkým náskokem vyhrál volby a stal se starostou Chicaga. Ve 30. letech minulého století v tomto městě žila početná česká menšina a imigrant původem z Kladna měl u svých rodáků velké zastání.

"V jeho životopisu najdeme velká jména významných amerických i československých politiků, vyzvedáván je jeho boj proti prohibici a italské mafii. Když na něj byl v únoru 1933 spáchán atentát, jehož následkům měsíc na to podlehl, vyrojila se řada otázek, na které dodnes nemají historici jednoznačnou odpověď," říká publicista Stanislav Motl, který v dokumentu pátrá po okolnostech životního vzestupu i tragické smrti chicagského starosty.

Jak zazní v závěru filmu, řada jedinečných vlastností Antonína Čermáka, jako vůle, odhodlání, odolnost a přímočarost, měla původ v jeho českých kořenech a v podmínkách, ze kterých vzešel. Jméno tohoto Čechoameričana je za oceánem dodnes vyslovováno s úctou a mělo by být stejně zmiňováno i u nás doma.

Vedle Stanislava Motla se na dokumentu podíleli: dramaturg Martin Červenka, kameraman Tomáš Svoboda a režisér Pavel Dražan.

Autor / zdroj: Jolanda Pilařová

DALŠÍ ČLÁNKY

Olomoucký kraj rozdá lidem požární hlásiče. První je dostanou senioři

Projekt, jehož cílem je intenzivnější ochrana obyvatel regionu, připravuje v současné době Olomoucký kraj. Seniorům nad pětašedesát let, zrakově a těž

Sídliště Moravská čeká regenerace

Prvním krokem k modernizaci sídliště Moravská je vypracování projektové dokumentace. Rada města tuto veřejnou zakázku svěří, na základě doporučení hod

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM