KULTURA / Pod širým nebem

Popis: Prostějovské děti budou vynášet Smrtku.
Prostějovské děti budou vynášet Smrtku.
Autor / zdroj: Anna Kajlíková / prostejov.eu
6.2.2020

Prostějovské děti budou vynášet Smrtku. Město obnovuje lidovou tradici

PROSTĚJOV

V souvislosti s probíhajícími oslavami 630. výročí povýšení Prostějova na město je na místě ohlédnout se do minulosti a zamyslet se nad životem našich předků a nad lidovými tradicemi a zvyklostmi, které utvářejí naši identitu. Proto letos přináší statutární město Prostějov prostřednictvím oddělení Duha a Hanáckého folklórního spolku novinku, a to obnovení lidové tradice vynášení Smrtky.

Vynášení Smrtky je určeno zejména školám, školkám a školním družinám, které budou aktivně na programu spolupracovat, ale i široké veřejnosti. Po krátkém vystoupení místních dětských i dospělých folklórních souborů všichni účastníci vytvoří průvod, jenž projde městem až k rybníku.

Vybraná škola vyrobí Smrtku, která bude nesena v čele průvodu a následně vhozena do rybníka, čímž oficiálně přivítáme jaro,“ uvedl náměstek primátora Jan Krchňavý. Ostatní školy si mohou vyrobit a přinést menší „májíčky“ jako symboly přicházejícího jara a naučí se společnou říkanku o utopení Smrtky.

Doufám, že Vynášení Smrtky proběhne v příjemné přátelské atmosféře a vytvoříme tímto prvním ročníkem hezkou každoroční tradici,“ dodala s úsměvem náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má ve své gesci kulturu ve městě.

Akce bude zahájena v pátek 20. března od 13.30 hodin v prostoru před muzeem.


Autor / zdroj: Anna Kajlíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Olomoucký kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování.

Prostějov zavedl nákup vstupenek do aquaparku on-line

Od 4.8.2020 je možné zakoupit vstupenku do městského aquaparku v Prostějově online.

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI29. září 1829

byl v Londýně založen Scotland Yard - první uniformovaná policie.

PŘÍRODA29. září 1931

byla v Tróji otevřena Pražská zoologická zahrada, vytvořená podle architektonického projektu J. Fuchse. Hlavní zásluhu na vzniku zoologické zahrady měl český zoolog a ornitolog Jiří Janda, který se stal jejím prvním ředitelem.

PRÁCE29. září 1968

byl zaveden v Československu pětidenní pracovní týden. I po tomto přechodu byly však vyhlašovány některé soboty jako pracovní.

POZVÁNKA OBRAZEM