KULTURA / Pod širým nebem

Popis: Prostějovské děti budou vynášet Smrtku.
Prostějovské děti budou vynášet Smrtku.
Autor / zdroj: Anna Kajlíková / prostejov.eu
6.2.2020

Prostějovské děti budou vynášet Smrtku. Město obnovuje lidovou tradici

PROSTĚJOV

V souvislosti s probíhajícími oslavami 630. výročí povýšení Prostějova na město je na místě ohlédnout se do minulosti a zamyslet se nad životem našich předků a nad lidovými tradicemi a zvyklostmi, které utvářejí naši identitu. Proto letos přináší statutární město Prostějov prostřednictvím oddělení Duha a Hanáckého folklórního spolku novinku, a to obnovení lidové tradice vynášení Smrtky.

Vynášení Smrtky je určeno zejména školám, školkám a školním družinám, které budou aktivně na programu spolupracovat, ale i široké veřejnosti. Po krátkém vystoupení místních dětských i dospělých folklórních souborů všichni účastníci vytvoří průvod, jenž projde městem až k rybníku.

Vybraná škola vyrobí Smrtku, která bude nesena v čele průvodu a následně vhozena do rybníka, čímž oficiálně přivítáme jaro,“ uvedl náměstek primátora Jan Krchňavý. Ostatní školy si mohou vyrobit a přinést menší „májíčky“ jako symboly přicházejícího jara a naučí se společnou říkanku o utopení Smrtky.

Doufám, že Vynášení Smrtky proběhne v příjemné přátelské atmosféře a vytvoříme tímto prvním ročníkem hezkou každoroční tradici,“ dodala s úsměvem náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má ve své gesci kulturu ve městě.

Akce bude zahájena v pátek 20. března od 13.30 hodin v prostoru před muzeem.

Autor / zdroj: Anna Kajlíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

V Prostějově se otevře nové odběrové místo

Od pondělního rána funguje v Prostějově fungovat odběrové místo pro pacienty s podezřením na koronavirus.

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM