KULTURA / Film

11.8.2015

Druhá řada Případů 1. oddělení je dotočena, k hrdinům první řady přibude nový vyšetřovatel Dušan Vrána v podání Igora Chmely

Osm nových epizod kriminálního seriálu Případy 1. oddělení je dotočeno a míří do střižny. Tým vyšetřovatelů se v druhé sérii opět zaměří na kauzy inspirované skutečnými kriminálními případy.

„Druhá řada Případů 1. oddělení se ještě důsledněji drží žánru profesní kriminálky,“ říká vedoucí projektu Tomáš Feřtek a dodává: „Kromě samotných případů se chceme soustředit na samotné policisty a na věci, které jim ztěžují a komplikují práci. Většina případů patří k těm, které byly ve své době mediálně známé. Ti, kteří si je pamatují, tak mohou předem znát pachatele, ale téměř jistě se poprvé dozvědí, jak pátrání ve skutečnosti probíhalo. Důraz na detail, silné postavy a pohled do zákulisí policejní práce by i tentokrát měly být hlavní devizou nových osmi epizod.“

„V pokračování jsme se chtěli ještě víc přiblížit realitě policejní práce,“ vysvětluje scenárista Jan Malinda a pokračuje: „Z nových dílů proto vyplyne, že velmi schopní policisté pracují i na obvodních odděleních, a diváci se dočkají i případů, kdy se policisté Prvního oddělení v cestě za objasněním neobejdou bez informací od kolegů z mravnostního, protiextremistického či majetkového oddělení.“

Tým kriminalistů Prvního oddělení se v nových dílech pustí například do vyšetřování případů vraždy v advokátní kanceláři, rasově motivované vraždy na studentských kolejích, smrti mladého prostituta nebo si vyzkouší, jak těžké je usvědčit vraha, když chybí tělo oběti. „Nové díly nebudou dějově jednodušší. Naopak. Pachatelé budou rafinovanější a odolnější. Někteří se nepřiznají vůbec, přesto je policisté Prvního oddělení usvědčí,“ dodává Jan Malinda.

„Děláme profesní kriminální seriál a k tomu patří i boj o pozice na oddělení. Korejse se dotklo, že ho chtěl Kozák nahradit. A tak mu to osolí, na to je on machr,“ prozrazuje kreativní producent Michal Reitler, v jehož tvůrčí producentské skupině vznikla už první série. V týmu Prvního oddělení tak dojde k různým změnám. K mordpartě známé z první řady se například přidá Dušan Vrána, kterého si zahrál Igor Chmela. O své roli říká: „Dušan přichází na První oddělení jako stážista. Je to takový typ člověka, který by se dal nazvat ´pan Pravidlo´. Je v tom až chorobně úzkostlivý a díky tomu si u svých kolegů nezíská mnoho respektu.“ Dílčí posuny nastanou i u dalších postav. „V druhé řadě Pražák udělá několik chyb, ale ješitně si stojí za tím, že to dělá správně,“ říká například o své roli Filip Blažek.

O něco zásadnější zvraty čekají na majora Tomáše Kozáka, o němž Ondřej Vetchý říká: „Je to pořád ten samý chlap s nesmírným zanícením pro práci. Posunul se v tom, že kvůli svému smyslu pro spravedlnost udělal chybu, která se bude moc hodit Korejsovi a za kterou zaplatí.“ Diváci se také konečně dozvědí, jak se na První oddělení dostal kriminalista Víťa Sršeň. „Lidé, kteří nemají insiderskou zkušenost se státní správou, pochybovali, že někdo takový může u policie pracovat. I na to jsme při psaní scénáře mysleli," dodal Jan Malinda.


Autor / zdroj: Alžběta Plívová

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Olomoucký kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování.

Prostějov zavedl nákup vstupenek do aquaparku on-line

Od 4.8.2020 je možné zakoupit vstupenku do městského aquaparku v Prostějově online.

DNES SE STALO

HISTORIE23. září 1253

se stal novým panovníkem Království českého Přemysl Otakar II. Doba jeho vlády znamenala mocensky vzestup českého státu, rozvoj měst a zároveň prohlubování rozporů mezi králem a šlechtou.

DOPRAVA 23. září 1875

byla zprovozněna první linka koňské tramvaje v Praze.

DOPRAVA 23. září 1916

byl v Bohumíně zahájen provozelektrické tramvaje. Při této příležitosti byl ukončen osobní provoz parní tramvaje.

POZVÁNKA OBRAZEM