KULTURA / Film

Popis:
Autor / zdroj: Priska Ketterer
6.12.2016

Do kin se chystá Concerto - putování s Beethovenem

V lednu 2017 vstoupí do českých kin neotřelý hudební dokument Concerto - putování s Beethovenem, jehož autorem je renomovaný britský režisér Phil Grabsky. Film mapuje čtyři roky v koncertním životě špičkového norského klavíristy Leif Ove Andsnese (*1970), během kterých provedl komplet pěti beethovenských klavírních koncertů ve 27 zemích světa a v celkem 114 městech včetně Prahy. Takto velkolepé koncertní turné umožnilo Andsnesovi a spolu s ním i Grabskému nebývale hluboký vhled do života a především díla Ludwiga van Beethovena.

Andsnesovo putování s Beethovenem na Pražském jaru Jednou z pravidelných zastávek na Andsnesově "Putování s Beethovenem" byl také nejvýznamnější český hudební festival Pražské jaro. V letech 2012 a 2014 provedl Andsnes ve Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu Mahler Chamber Orchestra, který od klavíru sám dirigoval, tři z pěti Beethovenových klavírních koncertů a Grabského kamera při tom nemohla chybět.

Právě z pražskojarních koncertů byly rovněž pořízeny nahrávky, které obdržely řadu ocenění. Britský časopis Gramophone o souznění Andsnese a Mahler Chamber Orchestra napsal: "V tomto partnerství je něco mnohem víc než jen výjimečná hra; je v něm přímo hmatatelný smysl pro objevování a dokonalé splynutí s hudbou." Kritička Věra Drápelová na stránkách MF DNES pak tento cyklus zhodnotila slovy: "Pro Pražské jaro je Andsnesův projekt rozhodně prestižní vizitkou." Festival si cení skutečnosti, že pražské koncerty byly vždy mezi posledními, které Andsnes v daných sezónách hrál, a festivalovým návštěvníkům se díky tomu dostávalo té největší zralosti, největší hloubky i největší brilance Andsnesovy mistrovské interpretace Beethovenova klavírního díla.

"Pro Pražské jaro bylo radostí a ctí, že mohlo doprovázet skvělého norského klavíristu Leif Ove Andsnese na jeho beethovenovském putování. Grabského dokument pak mj. podává zajímavé a poměrně ucelené svědectví o životě a výzvách moderního koncertního umělce," uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.

Beethovenův život a kultivovaná kamera

Beethovenův génius je v Grabského dokumentu nahlížen prostřednictvím jeho pěti klavírních koncertů - mistrovských opusů vévodících klavírní literatuře od hudebního klasicismu až po současnost. Skrze virtuózní interpretaci Leif Ove Andsnese je koncert po koncertu přibližován také Beethovenův život od útlého věku zázračného dítěte v imperiální Vídni až po dosažení statusu největšího žijícího skladatele v době, kdy dokomponoval 5. klavírní koncert Es dur zvaný Císařský. S Beethovenovou hudbou v Andsnesově provedení kongeniální kamera nezapře kultivovanou a zároveň velkolepou estetiku tolik typickou rovněž pro další Grabského filmy z produkce Seventh Art a přímo volá po uvádění na velkém filmovém plátně.

O Leif Ove Andsnesovi

Leif Ove Andsnes, držitel šesti prestižních Gramophone Award a osmi nominací na Grammy, je hvězdou koncertních sálů po celém světě. Na Pražském jaru se objevil poprvé jako třiadvacetiletý v roce 1993 a už tehdy zaujal.

Inspirativní a inspirující norský klavírista hraje s nejlepšími orchestry a dirigenty, je vynikajícím komorním hráčem, hojně natáčí.

Kromě toho téměř dvě desítky let spolupořádal jako umělecký ředitel letní komorní festival v přímořském městečku Risør na východním pobřeží Norska. Je profesorem na Norské hudební akademii v Oslu a členem Královské švédské hudební akademie.

Leif Ove Andsnes má mnoho cen a vyznamenání za přínos hudební kultuře, mimo jiné nejvyšší státní vyznamenání Královského norského řádu sv. Olafa. V červenci 2013 byl uveden (společně s Renée Fleming, sirem James Galwayem, Stevenem Isserlisem a The King ́s Singers) do Síně slávy renomovaného britského magazínu Gramophone.

Leif Ove Andsnes, rodák z ostrova Karmøy na jihozápadním pobřeží Norska, má k naší kultuře ojedinělé vazby. Osm let studoval na Konzervatoři v Bergenu u Jiřího Hlinky, který měl na Andsnese velký vliv.

A bylo také Hlinkovou zásluhou, že na prvním recitálu hrál Smetanu a jeho první nahrávka pro label Virgin patřila Janáčkovi. Později získal cenné zkušenosti od belgického klavíristy Jacquese de Tiège. Často cituje své další velké inspirační vzory, jakými jsou legendy Dinu Lipatti, Arturo Benedetti Michelangeli, Svjatoslav Richter či Géza Anda. Andsnes žije v současné době v Bergenu a je trojnásobným otcem.

O Philu Grabském

Phil Grabsky, oceňovaný britský režisér a dokumentarista produkuje pod hlavičkou své společnosti Seventh Art Productions filmy a programy pro kina i televize. Autorsky pokrývá široký tematický záběr od filmů o Černobylu, občanskou válkou zničené Angole, či osudu dětí v Afghánistánu po vládě Talibánu (za film The Boy who Plays on the Buddhas of Bamiyan dostal řadu cen); po dokumenty o velkých postavách světového malířství (Exhibition on Screen); nebo největších skladatelích v dějinách hudby (In Search of Mozart, In Search of Haydn, In Search of Beethoven). Z českých umělců Grabsky spolupracoval například s Magdalenou Koženou či Škampovým kvartetem. Významná část dokumentu Concerto - putování s Beethovenem byla natočena v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro ve Dvořákově síni Rudolfina.

O prenosydokin.cz

Pod značkou prenosydokin.cz distribuuje společnost Cikánek management do kin ve střední a východní Evropě přímé přenosy představení a koncertů z Metropolitní opery v New Yorku, Bolšoj baletu v Moskvě, Národního divadla v Londýně, Comédie-Franҫaise z Paříže, Berlínské filharmonie či prohlídky z těch nejzajímavějších světových výstav výtvarného umění a to v rámci série Exhibition on Screen. Společnost Cikánek management stála u zrodu fenoménu přímých satelitních přenosů do kin v našich zeměpisných šířkách a v současnosti distribuuje ve 12 zemích napříč celou střední a východní Evropou. V loňské sezóně dosáhla v teritorićh, kde působí, celkové návštěvnosti přes 170.000 diváků.

Nejúspěšnějším titulem loňské sezóny byl Shakesperův Hamlet s populárním britským hercem Benedictem Cumberbatchem v titulní roli uváděný v rámci série NT Live. V rámci série Metropolitan Opera: Live in HD jsou od letošní sezóny polské titulky doručovány satelitem přímo z přenosového vozu Met v New Yorku, což významným způsobem zvýšuje komfort operních diváků v polských kinech.

Více informací na webových stránkách distributora www.prenosydokin.cz.

Autor / zdroj: -cra-

DALŠÍ ČLÁNKY

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Studenti mohou na zkušenou do zahraničí. Kraj jim přispěje na pobyt

Dotaci na studijní pobyt v zahraničí mohou získat studenti středních, vyšších odborných a vybraných vysokých škol, kteří mají trvalý pobyt na území Ol

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM