KULTURA / Divadlo

4.9.2015

První LiStOVáNí Městského divadla v Prostějově vrací do hry Viewegha

PROSTĚJOV

Zpátky ve hře je název prvního poprázdninového LiStOVání, které Městské divadlo v Prostějově uvede ve středu 16. září v 18 hodin v komorním prostoru na jevišti za oponou.

Tvůrci pořadu sáhli poprvé za třináct let existence LiStOVáNí po knize snad nejčtenějšího současného českého autora Michala Viewegha. „Sbírka povídek dokazuje, že její autor se do hry nevrací, naopak v ní zůstává,“ uvedl duchovní otec projektu Lukáš Hejlík v narážce na spisovatelův nedávný těžký, avšak vítězný zápas o život.

Nová kniha Michala Viewegha dostala název podle jedné ze třinácti povídek, která je i povídkou finální. Autor v nich svou oblíbenou postavu - Oskara - vystavuje kritickým životním momentům: manželskému stereotypu či nevěrám, ale také skoro jisté smrti. Stárnoucí hrdina ji sice přežije, ovšem záhy se ocitne ve víru těžkých následků. Jedním z nich je rozvod spojený s rozvratem Oskarových dosavadních jistot. Na povídkách čtenáři znovu ocení čtivost i spád a také další Vieweghovy tvůrčí přednosti včetně ironie, melancholické grotesknosti a místy i překvapivě silné nadsázky. Stručně řečeno: nejpopulárnější český spisovatel je zpátky ve hře!

„Vieweghovi vyznavači jistě ocení i možnost koupit si po představení knihu podepsanou autorem,“ poznamenala ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková. Připomněla také, že Prostějov byl vůbec prvním městem v Česku, které LiStOVáNí uvedlo jako abonentní cyklus: „Vstupujeme do druhé sezóny a stejně jako vloni máme kolem padesáti abonentů, což je polovina kapacity prostoru za oponou, kde pravidelně listujeme. Zbývají tedy i místa pro doprodej.“

Do turné s knihou Michala Viewegha se zapojily čtyři desítky českých měst, což svědčí o vzrůstající oblibě projektu, který popularizuje knihu a četbu.


Autor / zdroj: (eze)

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Olomoucký kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování.

Prostějov zavedl nákup vstupenek do aquaparku on-line

Od 4.8.2020 je možné zakoupit vstupenku do městského aquaparku v Prostějově online.

DNES SE STALO

HISTORIE23. září 1253

se stal novým panovníkem Království českého Přemysl Otakar II. Doba jeho vlády znamenala mocensky vzestup českého státu, rozvoj měst a zároveň prohlubování rozporů mezi králem a šlechtou.

DOPRAVA 23. září 1875

byla zprovozněna první linka koňské tramvaje v Praze.

DOPRAVA 23. září 1916

byl v Bohumíně zahájen provozelektrické tramvaje. Při této příležitosti byl ukončen osobní provoz parní tramvaje.

POZVÁNKA OBRAZEM