KULTURA / Hudba

Popis:
Autor / zdroj: Městské divadlo v Prostějově
6.12.2016

Citovky a řachandy připomenou skladatele Jiřího Bulise

PROSTĚJOV

Legendárního hudebního skladatele Jiřího Bulise připomene Městské divadlo v Prostějově v sobotu 17. prosince v 19 hodin scénickým písňovým koncertem v nastudování studentů Ateliéru muzikálového herectví brněnské JAMU.

„Muzikálové představení Hodinku na Štědrý den uvádíme v předvánočním čase, abychom diváky na chvíli odlákali od shonu a umožnili jim příjemné a tak trochu nostalgické zastavení,“ uvedla ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková a poznamenala: „Bulisovy písně prostějovské publikum důvěrně zná. Koncem 70. let byl Jiří Bulis dvorním skladatelem HaDivadla, které tehdy působilo v Prostějově.“

Bulis psal scénickou hudbu také pro divadlo Husa na provázku k inscenacím kultovní éry Bolka Polívky, k filmům Věry Chytilové, Juraje Jakubiska, spolupracoval s divadly v zahraničí. V průběhu let zpívali jeho písně kromě herců HaDivadla také Hana Hegerová, Marta Kubišová, Iva Bittová, Jiří Pavlica, Slávek Janoušek či Jaromír Nohavica. Úchvatné jsou však i písně, které svérázně nazpíval sám autor, který dělil svou tvorbu na „citovky“ a „řachandy“.

Život a tvorbu Jiřího Bulise v květnu 1993 předčasně ukončila tragická autonehoda na dálnici mezi Prostějovem a Olomoucí. Bylo mu šestačtyřicet let.

„S Prostějovem spojují tohoto jedinečného skladatele doslova osudové nitky. Psal nádhernou hudbu pro HaDivadlo, oženil se tady, na zdejším hřbitově je jeho hrob,“ poznamenala ředitelka divadla.

"Byl to volný, nezařaditelný umělec, nezávislý na nikom a na ničem. Kromě své duše. Tu nám dal ve své hudbě celou," napsal o skladateli známý hudební publicista Jiří Černý.

Za nejnovějším nastudováním Bulisových písní stojí i prostějovský rodák  - pedagog Ateliéru muzikálového herectví brněnské JAMU Miroslav Ondra.

Autor / zdroj: Eva Zelená

DALŠÍ ČLÁNKY

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Studenti mohou na zkušenou do zahraničí. Kraj jim přispěje na pobyt

Dotaci na studijní pobyt v zahraničí mohou získat studenti středních, vyšších odborných a vybraných vysokých škol, kteří mají trvalý pobyt na území Ol

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM