KULTURA / Televize

18.8.2015

Invaze 1968, Magický hlas rebelky i speciál Historie.cs. Česká televize připomene 21. srpen

Česká televize do vysílání připravila pořady, které se z různých úhlů vracejí k srpnovým událostem před sedmačtyřiceti lety. Vedle jedinečného dokumentu Josefa Pazderky, který roky shromažďoval výpovědi přímých svědků i účastníků invaze, do programu zařadila dokumentární portréty Karla Kryla a Marty Kubišové nebo nové vydání Historie.cs.

Druhý program České televize nabídne v pátek 21. srpna v hlavním vysílacím čase nejprve televizní film Musíme se dohodnout z autorské série Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka České století. Snímek mapuje cestu československé delegace na jednání do Moskvy až k podpisu takzvaných Moskevských protokolů. Na filmové ztvárnění jednoho z klíčových okamžiků našich moderních dějin pak navazuje dokument Josefa Pazderky Invaze 1968. Ruský pohled. Josef Pazderka pro svůj snímek shromažďoval archivní materiály a výpovědi svědků i účastníků invaze v době svého působení na postu zahraničního zpravodaje ČT v Moskvě. Mezi jeho respondenty tak nechybí například sovětští velitelé invazních vojsk, důstojníci, řadoví výsadkáři, sovětští novináři sledující události přímo v Praze i ruští disidenti, kteří za protest proti invazi strávili roky ve vyhnanství a psychiatrických léčebnách. Reflexi tehdejších událostí nabídne exkluzivně i poslední sovětský prezident a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov.

Tematický večer na ČT2 doplní i premiérové vydání pořadu Historie.cs s podtitulem Pravdy a lži o srpnu 1968.

Mezi další mimořádné snímky zařazené do vysílání České televize patří dokumenty o osobnostech kulturního života, jejichž osobní i pracovní život poznamenal střet s komunistickým režimem. Na básníka, prozaika a zpěváka Karla Kryla zavzpomínají v dokumentu Občan Karel Kryl jeho přátelé a spolupracovníci. Diváci pořad uvidí na ČT art ve středu 19. srpna od 20:25. Sobotní večer na Artu pak přinese oceňovaný dokument režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky, pozoruhodný příběh zpěvačky Marty Kubišové.

Výročí událostí srpna 1968 se bude ve svém vysílání věnovat i zpravodajský kanál ČT24 a další pořady na ostatních kanálech České televize.


Autor / zdroj: Alžběta Plívová

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Olomoucký kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování.

Prostějov zavedl nákup vstupenek do aquaparku on-line

Od 4.8.2020 je možné zakoupit vstupenku do městského aquaparku v Prostějově online.

DNES SE STALO

HISTORIE23. září 1253

se stal novým panovníkem Království českého Přemysl Otakar II. Doba jeho vlády znamenala mocensky vzestup českého státu, rozvoj měst a zároveň prohlubování rozporů mezi králem a šlechtou.

DOPRAVA 23. září 1875

byla zprovozněna první linka koňské tramvaje v Praze.

DOPRAVA 23. září 1916

byl v Bohumíně zahájen provozelektrické tramvaje. Při této příležitosti byl ukončen osobní provoz parní tramvaje.

POZVÁNKA OBRAZEM