CESTOVÁNÍ / Wellness a lázně

Popis:
Autor / zdroj: FOTOŠOT
11.8.2017

Přijeďte na Alžbětinský den pozdravit císařovnu Sisi

Dospělí i děti si budou moci vychutnat atmosféru rakousko-uherské monarchie v neděli 20. srpna v Bardejovských lázních. Na tradičním ALŽBĚTINSKÉM DNI, na počest pobytu císařovny v Bardejovských lázních v roce 1895, je pozdraví císařovna Alžběta (zvaná Sisi) a císař František Josef I (Franz Josef), kteří se budou procházet po areálu lázní. Pospolitý lid se bude s nimi moci vyfotografovat a k dispozici jsou i upomínkové předměty na císařovnu. Informuje o tom Jaroslav Komora, generální ředitel lázní.

„Tento rok organizujeme již 14. ročník Alžbětinského dne a jeho začátek je naplánován před lázeňskou kolonádou v neděli 20. srpna od 14.30. Hlavní část programu potrvá do 17.00. Vzpomínková slavnost začne historickým průvodem císařovny Alžběty s manželem císařem Františkem Josefem po areálu Bardejovských lázní, v 15.00 hod. zazní v Lázeňské kolonádě slavnostní fanfáry a uvítací řeč zástupce lázní. V 15.15 hod. následuje položení květin k pomníku Alžběty a přednes slavnostní básně. V 15.30 návštěvníci uvidí dobovou scénku a dobový tanec. Slavnost zakončí koncert orchestru na Lázeňské kolonádě,“ zve J. Komora.

Dodává, že doprovodnými akcemi jsou: výstava fotografií z příležitosti pobytu královny Alžběty v prostorách Lázeňské kolonády a prodej upomínkových předmětů a suvenýrů k památce Alžběty na recepci léčebného domu Alžběta. Návštěvníky zvou i do Muzeálního apartmánu Sisi v době 16.00 – 18.00, kde bude prohlídka za účasti průvodce a krátké přiblížení života císařovny Sisi.

V Bardejovských lázních loni v srpnu slavnostně znovu otevřeli po kompletní rekonstrukci historický hotel Alžběta, který nese jméno rakouské císařovny a uherské královny Alžběty. Rekonstrukce trvala 6 měsíců a vyžádala si 1,95 mil. EUR, včetně interiéru. V rámci rekonstrukce vytvořili královský apartmán Sisi. Před rekonstrukcí takový apartmán v léčebném domě Alžběta nebyl.

Elena Romanová, personální a provozní ředitelka Bardejovských lázní, a. s., dodává: „Od otevření léčebného domu po rekonstrukci v polovině července 2016 až dosud bylo v apartmánu ubytovaných více než 40 klientů, obvykle na týdenní až dvoutýdenní léčebný pobyt. O apartmán Sisi je velký zájem hlavně ze strany zahraničních klientů, ubytovali se tam klienti z Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Dánska i Francie. Někteří se opakovaně vracejí. Nejvíce vytížený byl během období letní sezóny červen - září. Apartmán Sisi je luxusně zařízen a momentálně je to naše top nabídka. Tomu odpovídá i nejvyšší cena ze všech našich kategorií pokojů. Naší ambicí je etablovat výjimečnost této nabídky a ne její masovost. Obsazenost apartmánu Sisi je na úrovni 50 % a ostatních pokojů v hotelu Alžběta až 90 %, což jsou na zaváděcí rok výborná čísla.“

Komfort zrekonstruovaného hotelu si první rok užívají hosté v královském apartmá za startovací ceny. Ceny pobytů v apartmánu závisí od sezony, v zimních měsících (listopad - březen) jsou zhruba ještě o 10 % nižší oproti hlavní sezóně. Cena za balík ubytování, plná penze, procedury a vstup do wellness během hlavní sezóny 2017 (léčebný pobyt Standard) je 89 EUR/osoba/noc.

Jméno Sissi přitahuje návštěvíky

„Vidíme další potenciál v rozvíjení značky Sisi. Na rozdíl od jiných turistických atrakcí, které používají jméno Sisi na přilákání turistů, aniž měli nějaké reálné propojení na opravdovou císařovnu a královnu Alžbětu, Bardejovské lázně opravdu navštívila a strávila zde tři týdny. Do Bardejovských lázní přijela ve svých 58 letech 1. července 1895 a setrvala zde do 22. července. Do Bardejova přicestovala vlakem po nově vybudované železniční trati a ubytovala se v hotelu Deák. V hotelu byl pro císařovnu vybudován speciální boční vchod a bydlela v pokoji (dnes 218) s krásným výhledem na lázeňský areál. Přijela si sem léčit nejen zdravotní problémy, ale i duši po úmrtí svého syna Rudolfa, který tragicky zahynul. Císařovna byla podle jejího ošetřujícího lékaře Henricha Hintze ukázněnou pacientkou, která dodržovala léčebný režim. V rámci pitné kúry měla naordinované pití lázeňského pramene Lobogo, který se dnes na její počest nazývá pramen Alžběta. Kromě léčebných procedur si vychutnávala během pobytu v Bardejovských lázních i krásy okolní přírody a dokonce navštívila i město Bardejov. Po jejích stopách sem přichází stále více jejích příznivců, hlavně ženy,“ uzavírá E. Romanová.

Projekt rekonstrukce Alžběty se realizoval pod stálým dohledem Krajského památkového úřadu v Prešově, aby se zachoval co nejvíce historický charakter budovy, včetně původních materiálů, struktur, detailů a barev (žlutá a okrová). Po rekonstrukci podkroví vzniklo při zachování krovů 26 nových lůžek. V přízemí je nově zřízená recepce a pamětní pokoj císařovny Sisi. Na druhém nadzemním podlaží je luxusní apartmán SISI, ve kterém klienti tráví pobyty. Přísluší k němu i velká terasa. O pobyt v apartmánu je zájem, protože výhodné ceny zahrnují ubytování, stravování, procedury a bezplatný vstup do wellness centra v hotelu Ozón. Alžběta je s Ozónem a balneocentrem propojená spojovací chodbou. Zvláště výhodné je to v zimě, kdy se hosté nemusí s mokrou hlavou pohybovat venku.

Co připomíná Sisi v Bardejovských lázních?

Královský apartmán Sisi má obývací část, ložnici, předsíňku, samostatné WC, samostatnou koupelnu a velkou terasu. Vybaven je masivním italským stylovým nábytkem. V přízemí, vedle recepce, si hosté mohou prohlédnout i druhý, takzvaný muzeální apartmán Sisi, vyzdobený fotografiemi a obrazy Sisi. Neslouží k pobytu, ale je přístupný i veřejnosti, turistům a neubytovaným klientům. Vstupné je 1 EURO na osobu. Obyčejně ho navštíví pacienti během pobytu, výlety ze škol nebo skupiny turistů, kteří mají vlastní průvodce. Vybaven je masivním stylovým nábytkem podle vzoru apartmánů v Hofburgu. Ve vitrínách jsou repliky originálů – památníku Sisi, který je umístěn v parku před hotelem, velekněžského prstenu, skleněného poháru, z něhož Sisi pila minerální vodu během pobytu. Vstupní prostory jsou také vybaveny masivním stylovým nábytkem s replikami obrazů Franze Xavera-Winterhaltera – „Císař František Josef I. ve slavnostní rakouské uniformě“ a „Sisi v bílých plesových šatech posetých hvězdami“. Na recepci si návštěvníci mohou koupit i různé suvenýry a upomínkové předměty.

Více informací naleznete na www.kupele-bj.sk.

Autor / zdroj: PR

DALŠÍ ČLÁNKY

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Studenti mohou na zkušenou do zahraničí. Kraj jim přispěje na pobyt

Dotaci na studijní pobyt v zahraničí mohou získat studenti středních, vyšších odborných a vybraných vysokých škol, kteří mají trvalý pobyt na území Ol

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE14. července 1789

dobytím věznice Bastilla v Paříži byla zahájena Velká francouzská revoluce.

LETECTVÍ14. července 1938

Howard Hughes nastavil nový světový rekord, když obletěl zeměkouli za 91 hodin.

VESMÍR14. července 1965

na svém průletu kolem Marsu získala sonda Mariner 4 první blízké fotografie jiné planety.

POZVÁNKA OBRAZEM