VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
22.1.2018

Jarní prázdniny a cesty do hor

Možná to ty, kdo nemají dítka školního věku zaskočí, ale doslova zanedlouho, přesněji od 5. února začínají v Čechách jarní prázdniny, které jsou rozděleny postupně do šesti po sobě jdoucích týdnů. Odborníci ÚAMK radí jak se vybavit, jaké zimní předpisy kde platí.

První děti si jarní prázdniny začnou například užívat v Praze 1 až 5, stejně jako v Lounech nebo Karviné. Poslední, a to v týdnu do 18. 3., přijdou na řadu děti například v Benešově nebo Chrudimi. To hlavní, co z toho plyne pro motoristy, je fakt, že budou vytížené trasy vedoucí do hor, a to jak českých, tak rakouských, italských, francouzských… Jak se tedy na zimní cestování připravit, a jaká pravidla pro zimní provoz platí v místech, kam čeští turisté zamíří? Na to odpovídají odborníci ÚAMK.

První, co každého motoristu v souvislosti se zimním provozem napadne, je kontrola zimních plášťů. Samotný fakt, že máme obuty zimní pneumatiky, je základem. České zákonodárství dovoluje mít různé druhy jednotně na jedné a druhé nápravě. Což odborníci ÚAMK nepovažují za vhodné. Stejně tak bychom neměli mít na každé nápravě jinak sjetý vzorek. Když už k tomu dojde, volba je jednoznačná – ty s hlubším dezénem umístit dozadu. Testy automotoklubů jednoznačně prokázaly, že se sice prodlužuje o něco brzdná dráha, nicméně ovladatelnost vozu a zvláště v nebezpečných situacích je výrazně lepší.

4 mm málo nebo moc?

Známé pravidlo také říká, že čím více je sjetý vzorek pláště (nové pneu mají asi 8 mm, zákonné minimum pro zimní obutí je 4 mm), tím více se prodlužuje brzdná dráha a ovladatelnost především na sněhu, ledu a podobných situací. Navíc se snadno může stát, že například při jízdě do Rakouska, kde není výjimkou kontrola hloubky dezénu policií, se v případě samotné hranice 4 mm můžete dočkat problémů. Policie „těsnou hranici“ neuzná. Pokračování v cestě pak bude možné až po přezutí vozu. To by se pak jarní prázdniny změnily ve velké trauma.

Jak je to vůbec s povinností používat (buď v určeném období nebo podle situace na silnici) zimní pláště? Z celkem 27 evropských zemí jich 16 zakotvilo tuto povinnost v zákoně, další zimní pneu doporučují a jen 6 států je má za nepovinné. To platí například o Velké Británii, Nizozemsku, Portugalsku, ale trochu překvapivě i o Polsku.

Z povinnosti mít zimní obutí automaticky vyplývá další otázka, a jak vysoký vzorek musejí mít? Pětice zemí považuje za minimální 3 mm: Estonsko, Finsko, Slovensko, Slovinsko a Švédsko. Francie považuje za minimum 3,5 mm. ČR, Chorvatsko, Rakousko a Itálie vyžadují vzorek 4 mm. V posledním ze zmíněných států jsou zimní pláště povinné jen v určitých regionech, ale pokutuje se třeba 1 682 euro použití zimních plášťů v létě).

Musíme počítat i s tím, že například Německo přistupuje k této otázce nově zcela zásadně. V roce 2018 nově vyrobené vozy a už v letošním roce zakoupené nové zimní pneumatiky musí nést označení trojice horských štítů se sněhovou vločkou uprostřed. Tedy, smí se používat výhradně ryze zimní pláště. Nicméně i nadále, až do pololetí 2020 lze jezdit na starších pláštích například s označením M + S (bláto a sníh).

Při kontrole vozidla před samotnou cestou není na místě opomenout ani změření tlaku v pneu. Správné údaje jsou zapsány jak ve velkém technickém průkazu, tak často i na cedulce na B sloupku daného automobilu. V potazu musíme přitom brát fakt, že v garáži zaparkovanému vozu po výjezdu v zimě na ulici poklesne vinou nižšího tlaku v atmosféře hodnota. Tedy je na místě měřit vše na ulici. K tomu je třeba vzít v potaz otázku, zda jedeme plně naložení s boxem lyží na střeše? Pak bude třeba pláště vozu natlakovat na horní povolenou hodnotu.

Zimní výbava je když…

Německo, přes které například Češi míří do západních rakouských Alp, je z těch zemí, kde povinná zimní výbava v případě, že je na silnicích sníh a led nebo námraza, nebo se dá tato situace očekávat, nezahrnuje jen zimní pláště. Ale například také nezbytnou zásobu nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Což jasně napovídá, že zimní výbava, kterou bychom měli mít sebou na cestu ho hor, je mnohem širší pojem.

Tím základním je vskutku nemrznoucí směs do ostřikovačů. V jejím případě odborníci ÚAMK radí volit „o stupeň“ vyšší hodnotu mrznutí směsi než bychom očekávali. Jedeme-li do hor, může v noci opravdu výrazně poklesnout teplota u venku zaparkovaného vozidla. Následně může trvat i několik hodin, než ostřikovače začnou fungovat.

Je také na místě volit kvalitní směsi,u těch levných se může jít o směs, u níž se při vystříknutí z trysek na okno oddělí složka nemrznoucího alkoholu a vody. Což je špatně. Druhá složka – voda, totiž po dopadu na sklo začne mrznout a vytvoří mrznoucí šmouhy.

Množství směsi, které si přibalíme do zavazadelníku, volíme i podle toho, zda zároveň s oknem ostřikuje soustava i přední světlomety. Spotřeba je v takovém případě zásadně vyšší.

Kontrole před cestou nemá ujít ani ověření stavu nabití akumulátoru, dostatek brzdové kapaliny, kapaliny pro chlazení motoru, motorového oleje… Zkrátka všech kapalin.

Ani to není vše. Do výbavy dobře připraveného řidiče by mělo patřit koště na delší násadě. Vždyť například i u našich východních sousedů může řidič dostat pokutu za to, že jede se sněhovou „čepicí“ na střeše. Může tím nejen omezit, ale i ohrozit řidiče vzadu.

Od věci není ani lopatka na odházení sněhu. Konec konců například v Bosně a Hercegovině je tato proprieta povinnou výbavou v období od 1. 11. do 15. 4.

K nezbytným drobnostem patří dobrá škrabka na sklo, rozmrazovač zámků, případně silikonový olej na těsnění dveří a zavazadelníku atd. Dobré je mít sebou i startovací kabely. Před jejich použitím je ale nezbytné si připomenout správný návod k použití, jinak můžeme udělat více škody než užitku.

Kde sněhové řetězy?

Samostatnou kapitolou jsou sněhové řetězy. V celkem 9 z 27 evropských zemích jsou součástí povinné výbavy sněhové řetězy. V některých státech je to časově omezeno. Například v Bulharsko předpis platí od 1. listopadu do 31. března. V dalších státech je povinností mít je a použít v konkrétních oblastech či regionech. To platí pro horské oblasti Francie, Španělska, Itálie, místa v Maďarsku nebo Portugalsku.

Samozřejmě, že v závislosti na okamžité povětrnostní situaci v daném místě může být na určitém silničním horském úseku umístěna dočasná značka přikazující použití sněhových řetězů. S tím se lze setkat jak v českých horách, tak zcela běžně v Rakousku, Švýcarsku nebo Itálii. Při vjezdu do takového úseku bez sněhových řetězů, zvláště omezí-li tím řidič provoz, hrozí mu vysoká pokuta i odstavení nebo odtažení vozu.

S možnou nepřízní počasí je při cestě za lyžováním zkrátka třeba počítat a být podle toho vybaven, a to i sněhovými řetězy. Zároveň je nezbytné dodržovat místní předpisy omezující maximální rychlost se sněhovými řetězy. Obvykle jde nejvýše do 50 km/h.

ÚAMK přeje šťastnou a bezpečnou cestu na jarní prázdniny do hor.

Používání zimních pneumatik v zemích Evropy

Země

Legislativa

Období roku

Další předpisy

Bosna a Hercegovina

Povinné

1. 11.-15. 4.

Povinné zimní řetězy a lopatka

Bulharsko

Doporučeno

Povinné zimní řetězy – 1. 11.-31. 3.

Česká republika

Povinné na sněhu a ledu

1. 11.-31. 3.

Min. hloubka dezénu 4 mm

Dánsko

Doporučeno

Estonsko

Povinné

1. 12. – 1. 3.

Min. hloubka dezénu 3 mm

Finsko

Povinné

1. 12.-28. (29). 2.

Min. hloubka dezénu 3 mm

Francie

Doporučeno

Min. hloubka dezénu 3,5 mm, na vybraných úsecích povinné řetězy

Chorvatsko

Povinné na sněhu a ledu

Min. hloubka a dezénu 4 mm, stačí na hnací nápravě

Itálie

Povinné podle regiónu

15. 10.-15. 4.

Min.hloubka dezénu 4 mm

Lichtenštejnsko

Nepovinné

Litva

Povinné

10. 11.-1. 4.

Lotyšsko

Povinné

1. 12.-1. 3.

Maďarsko

Povinné na označených úsecích

Povinné zimné řetězy

Německo

Povinné na sněhu a ledu

Povinné zimné řetězy

Nizozemsko

Nepovinné

Norsko

Doporučeno

Polsko

Nepovinné

Portugalsko

Nepovinné

Na vybraných úsecích povinné zimní řetězy

Rakousko

Povinné na sněhu a ledu

1. 11.-15. 4.

Min. hloubka dezénu 4 mm, na vybraných úsecích povinné zimní řetězy

Rumunsko

Povinné na sněhu a ledu

1. 11.-31. 3.

Slovensko

Povinné na sněhu a ledu

15. 11.-31. 3

Min. hloubka dezénu 3 mm

Slovinsko

Povinné na sněhu a ledu

15. 11.-15. 3.

Min. hloubka dezénu 3 mm, na vybraných úsecích povinné zimní řetězy

Španělsko

Nepovinné

Na vybraných úsecích povinné zimní řetězy

Švédsko

Povinné

1. 12.-31. 3.

Min. hloubka dezénu 3 mm, zimní pneumatiky musí být i na přívěsu

Švýcarsko

Povinné na označených úsecích

Ukrajina

Doporučeno

Velká Británie

Nepovinné


Autor / zdroj: ÚAMK

DALŠÍ ČLÁNKY

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Studenti mohou na zkušenou do zahraničí. Kraj jim přispěje na pobyt

Dotaci na studijní pobyt v zahraničí mohou získat studenti středních, vyšších odborných a vybraných vysokých škol, kteří mají trvalý pobyt na území Ol

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE14. července 1789

dobytím věznice Bastilla v Paříži byla zahájena Velká francouzská revoluce.

LETECTVÍ14. července 1938

Howard Hughes nastavil nový světový rekord, když obletěl zeměkouli za 91 hodin.

VESMÍR14. července 1965

na svém průletu kolem Marsu získala sonda Mariner 4 první blízké fotografie jiné planety.

POZVÁNKA OBRAZEM