KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Popis: Zámek Plumlov.
Zámek Plumlov.
Autor / zdroj: Zámek Plumlov

Zámek Plumlov nabízí tři prohlídkové okruhy. V létě se dá koupat v přehradě

PLUMLOV

Plumlovský zámek tyčící se nad stejně pojmenovanou přehradou představuje ideální výletní místo pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se tady mohou vydat na tři prohlídkové okruhy.

Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 až 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna v pořadí třetím majitelem plumlovského panství. Rozhodl se tak z toho důvodu, že jejich rodu chyběla rezidence odpovídající jeho bohatství a společenskému postavení. Nástupci Karla z Lichtenštejna, knížeti Karlu Eusebiovi, to příliš nevadilo, neboť se trvale zdržoval ve Valticích, ale jeho syn, podnikavý Jan Adam, se začal zabývat myšlenkou na opravu a přestavbu plumlovského hradu.

Zámek má ve své konečné podobě neobvyklý vzhled, neboť jeho rozměry byly voleny se zřetelem k projektované čtyřkřídlé stavbě. Budova má celkem šest nadzemních podlaží s dvěma patry a třemi mezipatry. Jednotlivá podlaží jsou spojována hlavním schodištěm na západní straně a točitými schody pro služebnictvo na východní straně zámku. Nádvorní fasáda spojuje vždy patro a mezipatro jednou radou volných sloupu, ukončených složitými hlavicemi, v přízemí toskánskými, ve středním patře jónskými a v nejvyšším patře kompozitními. Jednotlivá patra jsou oddělena římsami, pod kterými probíhají po celé délce budovy štukové vlysy. Okna hlavních pater jsou zdobena podokenními kuželovými balustrádami. 

Prohlídka zámku má tři okruhy 
Návštěvníci plumlovského zámku mohou volit ze tří prohlídkových okruhů. První okruh tvoří první tři podlaží zámku s baštou (mimo výstavu Vítězná křídla v prvním patře). Druhý okruh obsahuje výstavu Vítězná křídla a muzejní expozici v prvním patře s baštou a třetí okruh pak pohádkové sklepení.
Nádvoří zámku je mimo akce a návštěvní dobu volně přístupné denně od 8 do 16 hodin a v době otevíracích hodin Kamenného sálu a kavárny.

Volně přístupné prostory zámku se otvírají v 8 hodin, pokladna v 9:45 hodin. Prohlídka se koná pod vedením průvodce ve skupinách o minimálním počtu tří osob a maximálním počtu 50 osob s jedním průvodcem. Výjimky povoluje vedoucí správy památkového objektu. Hromadným výpravám i jednotlivcům lze zajistit rezervování prohlídky, a to i mimo návštěvní dobu zámku. Pokud nebude rezervace prohlídky vedoucím skupiny 10 minut před stanovenou dobou vyzvednuta, právo na rezervaci končí. Při kulturních akcích může stanovit správa zámku změny v organizaci provozu.  

Podrobnější informace zájemci najdou na webových stránkách plumlovského zámku.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Olomoucký kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování.

Prostějov zavedl nákup vstupenek do aquaparku on-line

Od 4.8.2020 je možné zakoupit vstupenku do městského aquaparku v Prostějově online.

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI29. září 1829

byl v Londýně založen Scotland Yard - první uniformovaná policie.

PŘÍRODA29. září 1931

byla v Tróji otevřena Pražská zoologická zahrada, vytvořená podle architektonického projektu J. Fuchse. Hlavní zásluhu na vzniku zoologické zahrady měl český zoolog a ornitolog Jiří Janda, který se stal jejím prvním ředitelem.

PRÁCE29. září 1968

byl zaveden v Československu pětidenní pracovní týden. I po tomto přechodu byly však vyhlašovány některé soboty jako pracovní.

POZVÁNKA OBRAZEM